Setna Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

Akt Zaślubin podpisany przez gen. Józefa Hallera

W dniu 10 lutego 2020 r. obchodziliśmy 100. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Z tej okazji na Pomorzu odbyły się liczne uroczystości.

Z mieszkańcami trzech nadmorskich miejscowości Prezydent Andrzej Duda świętował w poniedziałek setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem. – Powrót Polski nad morze należał do najważniejszych wydarzeń, które Polskę ukształtowały i budowały naszą historię – podkreślał podczas wystąpień.

  • Puck: Przesłanie do następnych pokoleń

Główne uroczystości rocznicowe w Pucku rozpoczęły się na placu przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie Prezydent RP odsłonił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza do macierzy. 

Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą mieszkańców Pucka wywiezionych i pomordowanych przez Niemców w lasach piaśnickich w 1939 r. A następnie wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej działacza niepodległościowego, społecznego i kulturalnego Antoniego Miotka, który sto lat temu współorganizował uroczystości zaślubin Polski z Bałtykiem.

Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem Prezydent wystosował przesłanie do następnych pokoleń.

PRZESŁANIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ANDRZEJA DUDY

DO NASTĘPNYCH POKOLEŃ

Dla upamiętnienia stulecia zaślubin Polski z morzem w Pucku w 1920 roku;

w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej;

z najwyższym szacunkiem dla naszych rodaków,

dzięki którym w 1920 roku Pomorze powróciło do odrodzonej Ojczyzny;

z głęboką czcią dla lokalnych bohaterów, którzy zachowując tradycję przodków przez blisko półtora wieku zaborów, ocalili polskość Kaszub;

z podziwem i dumą z dokonań poprzedników, którzy tu, nad Bałtykiem podjęli przed stu laty wielkie dzieło budowy Polski Morskiej;

z  serdeczną myślą o naszych  następcach: przyszłych pokoleniach Polaków, mieszkańców Pucka i całego Pomorza, którzy kiedyś odczytają te słowa;

z życzeniami, by nasz Naród szedł dalej przez dzieje wierny tożsamości łączącej nas w jedną wspólnotę, pielęgnując dziedzictwo 1054 lat historii Polski

i razem budując pomyślną, szczęśliwą przyszłość

naszej wolnej Ojczyzny –suwerennej Rzeczypospolitej.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

10 lutego 2020roku

  • Uroczystości we Władysławowie

We Władysławowie Prezydent RP spotkał się z mieszkańcami miasta przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. – Przybyłem tu, by podziękować za to, że sto lat temu ta ziemia mogła wrócić do odradzającej się po zaborach Polski – mówił Andrzej Duda. – Ludzie przelali krew po to, żeby Polska mogła mieć dostęp do morza. To wielka zasługa pokoleń ludzi mieszkających także i tutaj, na tej ziemi. Kaszubów, ludzi polskiego Pomorza, którzy walczyli przeciwko germanizacji, którzy zachowali wiarę, swoją tradycję, ale przede wszystkim zachowali w sercu głęboki związek z Polską.

  • Wejherowo: hołd dla wszystkich, którzy walczyli o Polskę

Podczas spotkania z mieszkańcami Wejherowa Prezydent oddał hołd wszystkim, którzy walczyli o polskość. – Dziękuję za to, że mamy w pełni suwerenną Rzeczpospolitą, którą możemy rozwijać. Chciałbym, aby wielkie plany, chociażby rozbudowy naszych portów, zostały zrealizowane. By rozwinęły się sieci kolejowe. Byśmy stanowili państwo o wielkim potencjale gospodarczym. Wierzę, że po raz kolejny ta ziemia jest w stanie dać pęd rozwojowy Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda. 

– Polska była, jest i będzie nad morzem, bo jak dzisiaj wielokrotnie tutaj mówiono, jak mówili Kaszubi: Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi  – zaznaczył Prezydent, podsumowując w TVP Info ze studia w Wejherowie poniedziałkowe uroczystości.

Na koniec uroczystości setnej rocznicy zaślubin Polski z Morzem, Prezydent Duda wraz z Małżonką Agatą wzięli udział w okolicznościowym koncercie w Filharmonii Kaszubskiej Wejherowskiego Centrum Kultury. W koncercie wystąpili m.in. Stanisław Sojka, Natalia Niemen i Renata Przemyk oraz inni wykonawcy, którzy wykonali utwory muzyczne związane z naszą historią oraz tematyką morską. Po koncercie w hallu filharmonii odbyło się uroczyste przyjęcie jubileuszowe z udziałem licznych władz państwowych i samorządowych.

Więcej na: https://www.portalpomorza.pl/wiadomosci/52722,setna-rocznica-zaslubin-polski-z-morzem

Bookmark the permalink.

Comments are closed.